۱۳۹۵ شهریور ۱۴, یکشنبه

دلواپسی تازه‌ای بنام «خودتحریمی»!

▪️ قانون جهانی نه «خودتحریمی»! ▪️
بعد از امضای برجام، اصولگرایان مدام فشار می‌آوردند که چرا تحریم‌های بانکی هنوز رفع نشده؟ مشکل آنها البته مبادلات ارزی مردم و بازرگانی کشور نبود، بلکه مشکل «جابجا کردن ارزهای حمایتی» به مقصد دوستان در لبنان و فلسطین و یمن و یک جاهایی در دنیا بود!
حالا که بانکهای ایران وارد چرخه جهانی شده‌اند، دلواپسان انگار به دیوار محکمی به نام قوانین بانکداری جهانی خورده‌اند!
یک شرط اصلی برای ورود بانکهای ایرانی به «چرخه جهانی» این است که بانکهای ایرانی هم مثل تمام بانکهای جهان از مبادلات مالی و ارزی با گروههای فهرست «تروریسم و حامیان آن» خودداری کنند وگرنه به سختی «جریمه» خواهند شد. این «ممنوعیت» برای همه بانکهای جهان اعمال می‌شود و حالا بانکهای ایرانی در صورت ورود به چرخه مالی بین‌المللی باید آن قانون را هم اجرا کنند. علاوه بر اینکه از همکاری با نهادهایی که متهم به «پولشویی» هستند باید پرهیز کنند.
مطابق این قانون؛ سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیا و برخی اشخاص حقیقی که در لیست حامیان تروریسم قرار دارند، نباید بتوانند از سیستم بانکی در هیچ کجای دنیا استفاده کنند. پس؛ متهمان «پولشویی» و حامیان گروههای تروریستی از ظرفیت بانکی در هیچ کشوری نمی‌توانند سوءاستفاده کند.
این خلاصه‌ترین چیزی است که می‌توان درباره علت «تحریم بانکی سپاه» توسط بانکهای داخلی (ملت و …) بیان کرد. آنها با مظلوم‌نمایی نام این قانون را «خودتحریمی» گذاشته‌اند و دولت را مقصر می‌دانند. لابد برای اینکه از این آب هم یک ماهی انتخاباتی صید کنند. اما خوب می‌دانند که نظام بانکی جهانی در مورد قوانین سختگیرانه‌اش با هیچکس تعارف ندارد. حتماً بارها خبر جریمه‌های سنگین بانکهای معتبر دنیا را بخاطر نقض این قوانین خوانده و شنیده‌اید. اکنون بانکهای ایرانی هم مثل بانکهای بزرگ جهان، ناچارند به این قوانین تن دهند‌. و اگر با یکی از اعضای فهرست حامیان تروریسم، کمترین مبادلات ارزی کنند، به شدیدترین شکلی جریمه خواهند شد.
اکنون پرسش این است: برای اصولگرایان و دلواپسان آیا اقتصاد کشور مهمتر است یا حمایت مالی و ارزی سپاه از گروههای حماس و حزب‌الله؟! آیا بخاطر «رعایت قانون جهانی» توسط بانکهای ایران، منطقی است که بانکهای داخلی و برجام و قوانین را زیر سئوال ببرند؟
پرسش آخر از دلواپسان است که مدام درباره «علت برقرار نشدن سیستم سوییف» برای مردم اشک می‌ریختند. اکنون سوییفت بین‌بانکی وصل شده و بانکهای ما به جهان وصل شده‌اند. اما برای باقی ماندن در این بازار، باید قوانین آن را هم رعایت کنند. چرا رعایت قانون فریاد دلواپسان را در آورده است؟ اگر واقعاً دلسوز ملت هستند صادقانه بگویند این مردم مصیبت‌زده تا چه زمانی باید بخاطر حمایت حکومت از گروههای تروریستی، زیر تحریم و فشار خورد و له شوند؟
یک بار سعی کنند واقعیت را آنگونه که هست بشنوند؛ هرگونه مبادلات ارزی برای این گروهها مصداق حمایت از تروریسم است و بانکهای ایران باید هزینه گزاف و جریمه این حمایت‌ها را از «جیب ملت» بدهند. دلواپسان که چندان درد مردم را ندارند و سهم خود را از سفره انقلاب بر می‌دارند. اما ملت ایران راضی می‌شوند که با بی‌مسئولیتی عده‌ای متوّهم، باز هم در منجلاب جریمه و تحریم و فشار قرار بگیرند؟
برادران متوّهم! کمی هم «واقعیت‌ها» را ببینید. این رعایت قانون «خودتحریمی» نیست؛ بلکه اجرای قوانین جهانی بانکی در بانکهای کشورمان است و ایران هم یک «جزیره جداگانه» نیست که مدام از زیر قوانین جهانی شانه خالی کند. آیا درک این موضوع آنقدر دشوار است؟
[بابک‌داد]
یکشنبه ۱۴ شهریور ۹۵
کانال تلگرام
www.telegram.me/babakdad

هیچ نظری موجود نیست: